Podaruj swoim bliskim na gwiazdkę odrobinę luksusu
Domowa instalacja antenowa multiroom musi zapewniać możliwość niezależnego odbierania różnych programów w wielu pokojach domu oraz spełniać oczekiwania wszystkich mieszkańców. W trakcie budowy instalacji uwzględnić należy zarówno obecne jak i przyszłe potrzeby telewizyjne wszystkich domowników muszą zostać uwzględnione już na etapie projektu instalacji telewizyjnej. Nowoczesna domowa instalacja antenowa powinna być tak zaprojektowana aby uwzględniać możliwość wykorzystania różnych źródeł i typów sygnału (tj. analogowe, cyfrowe, satelitarne, naziemne DVB-T, płatne telewizje(platformy), internet, telewizja dozorowa (monitoring). Nawet jeśli w dniu zakładania instalacji antenowej nie ma jeszcze konieczności korzystania z danego typu sygnału lub nie przewidujesz używania kilku telewizorów w domu warto uwzględnić takie możliwości gdyż w bliższej lub dalszej przyszłości może to się okazać niezbędne. Wykonanie profesjonalnej instalacji antenowej pozwoli na swobodny i niezakłócony odbiór programów HDTV. Instalacja antenowa multiroom w domu dostarcza sygnał satelitarnej i naziemnej telewizji cyfrowej do wszystkich pokojów gdzie są obecnie lub w przyszłości mogą pojawić się telewizory, dekodery satelitarne, kino domowe,radia. Dzięki zainstalowaniu systemu antenowego multiroom wszystkie sygnały telewizji cyfrowej oraz radia dostępne są wszędzie tam gdzie tego potrzebujesz! Typowa domowa instalacja antenowa uwzględnia dostarczenie sygnału dla kilku pokojów (zwykle od 4 do 8 gniazd antenowych w domu). Z każdego gniazda antenowego dostępny jest sygnał darmowej telewizji cyfrowej (także tej satelitarnej).Instalacja systemu multiroom nie zmusza do ponoszenia comiesięcznych opłat za telewizję! Płacisz tylko raz za urządzenia oraz usługę instalacji systemu antenowego.Zakupienie cyfrowego systemu antenowego multiroom nie generuje opłat znanych z płatnej usługi multiroom oferowanej przez popularne w Polsce telewizje płatne.
Prawidłowo wykonana instalacja antenowa multiroom dla domu jednorodzinnego musi składać się z elementów pasywnych i aktywnych a jej budowa wymaga odpowiedniego dobrania komponentów spełniających wymagania jakościowe dla odbioru programów HD (telewizja wysokiej rozdzielczości DVB-S2/MPEG-4). Przewody antenowe biegnące od gniazd antenowych z poszczególnych pokojów powinny sprowadzać się do jednego centralnego punktu w budynku. W tym miejscu zainstalowane zostaną urządzenia aktywne.
Obecnie najbardziej popularnym rodzajem instalacji w domach są systemy multiswitch-owe.Najważniejszy element takiego systemu RTV to właśnie multiswitch nazywany również mieszaczem sygnałów. Główną funkcją tego urządzenia jest dystrybucja sygnałów telewizji satelitarnej i naziemnej DVB-T do wszystkich gniazd RTV-SAT jakie są zainstalowane w budynku. Budowa instalacji antenowej multiroom powinna być realizowana na równi z innymi "ważnymi" instalacjami a jej wykonanie powinno zostać zlecone specjaliście ponieważ dobór anten, wzmacniaczy, kabli, gniazd, złącz antenowych jak również odpowiedni ich montaż ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego czyli pozbawionego zakłóceń odbioru programów telewizji cyfrowej. Prawidłowo wykonana instalacja zapewnia odbiór telewizji także w czasie deszczu czy śnieżycy. Profesjonalna instalacja antenowa zapewnia nie tylko dostęp do sygnału arabsko-włoskiego satelity Eutelsat HotBird 13E, który jest najpopularniejszy w Polsce oraz w bardzo wielu krajach arabskich ale również pozwala na odbiór kanałów europejskich z Astry.
PLANOWANIE INSTALACJI RTV-SAT
Pierwszym etapem budowy instalacji antenowej jest zaplanowanie struktury instalacji w budynku. Podstawową zasadą dla budowy instalacji antenowej jest zastosowanie tzw. struktury gwieździstej czyli takiego układu okablowania antenowego, w którym przewody z pomieszczeń mieszkalnych doprowadzone są do punktu centralnego (np. miesjca na poddaszu budynku) w systemie równoległych kabli. Z każdego gniazda antenowego RTV-SAT prowadzony jest niezależny przewód na poddasze. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na jakość przewodów antenowych.Budując instalację antenową RTV nie należy stosować przewód stalowych miedziowanych, które są powszechnie sprzedawane w licznych hipermarketach w Polsce. Takie tanie przewody często są przyczyną zaników odbioru sygnału telewizji satelitarnej a ich późniejsza wymiana często okazuje się niemożliwa lub wymagałaby kucia ścian czyli generuje znacznie większe koszty. Przewody powinny być sprowadzone do skrzynki teletechnicznej czyli zamykanej obudowy metalowej TPR w której zamontowane zostaną elementy aktywne instalacji takie jak wzmacniacz oraz multiswitch. Do tego miejsca należy doprowadzić zasilanie 230 V. Planując instalację antenową uwzględnić należy doprowadzenie do każdego gniazda antenowego RTV minimum jednego przewodu antenowego oraz jednej skrętki komputerowej UTP kategori 5e lub wyższej. Niezależnie od dość popularnego stosowania w budynku routera bezprzewodowego (Wi-Fi) skrętka jest wskazana dla wielu urządzeń takich jak telewizory i nowoczesne dekodery satelitarne. Połączenie przewodowe internetu jest zawsze bardziej stabilne. Wysokiej klasy przewody antenowe RG6 rozpoznasz po widocznie większej ilości miedzi jaką zastosowano w ich budowie. Główna żyła przewodząca kabla musi być miedziana i posiadać średnicę minimalną nie mniejszą niż 1.13 mm. Istotne znaczenie ma również ekranowanie czyli ilość oplotu (liczba i gęstość drobnych przewodów zaplecionych wokół dielektryka) Warto wiedzieć, że przewody antenowe dzieli się na kable zastosowania wewnętrznego oraz zewnętrznego. Kable RG6 przeznaczone do montażu na zewnątrz budynków wyróżniają się kolorem i odpornością na czynniki zewnętrzne takie jak wpływ czynników pogodowych. Przewody antenowe przeznaczone do zastosowania zewnętrznego są przeważnie koloru czarnego a w ich wewnętrznej budowie stosowane są dodatkowe zabezpieczenia np. żel zapobiegający zniszczeniu kabla pod wpływem uszkodzenia czy wniknięcia wody. Kable zewnętrznego zastosowania mają wzmocnioną osłonę PCV odporną na promieniowanie UV dzięki czemu nie pękają na słońcu otwierając się i nabierając wody jak tanie kable.
DOBÓR ANTEN I MOCOWANIA MASZTU
Zwyczajowo w przypadku zbiorczych instalacji antenowych multiroom anteny instalowane są w jednym miejscu-najczęściej na dachu budynku. Profesjonalna instalacja anteny na kominie budynku przebiega w sposób całkowicie bezinwazyjny-nie wymaga dokonywania żadnych odwiertów w cegłach klinkierowych z których najczęściej wykonywane są kominy. Najczęściej maszt antenowy instalowany jest z użyciem opasek zaciskowych zwykle wykonanych ze stali nierdzewnej i dopasowujących się dokładnie do kształtu komina.
Wykonujemy instalacje antenowe z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów instalacyjnych, przy użyciu profesjonalnych narzędzi oraz mierników sygnału telewizji satelitarnej i naziemnej. Realizację każdego systemu antenowego poprzedza przeprowadzenie analizy technicznej na miejscu planowanego montażu oraz przygotowanie indywidualnej propozycji instalacji antenowej zawsze dopasowanej do Twoich potrzeb. Realizujemy instalacje multiswitchowe w domach, pensjonatach, firmach. Na nasze usługi i sprzęt udzielamy 24miesięcznej gwarancji. Nasze instalacje oferują więcej możliwości odbiorczych i wyższą jakość sygnału telewizji satelitarnej i DVB-T.